parallax background
 

Nowotwory kości / kostniakomięsak

Kostniakomięsak (osteosarcoma) i inne pierwotne mięsaki kości, nie są guzami radiowrażliwymi. Z tego powodu RADIOTERAPIA dla takich przypadków jest składnikiem złożonego leczenia razem z chemioterapią, rzadko zabiegiem oszczędzającym kończynę. Są to głównie pacjenci, u których amputacja kończyny nie jest możliwa z powodu współwystępujących w innych kończynach poważnych problemów ortopedycznych lub poważnych zmian neurologicznych. Niekiedy amputacja nie jest akceptowana przez opiekuna zwierzęcia.

Kostniakomięsak w typowej lokalizacji.

Dla takich pacjentów połączenie RADIOTERAPII i CHEMIOTERAPII może pozwolić na znaczne wydłużenie życia przy EFEKTYWNEJ KONTROLI BÓLU.
Radioterapia w takim układzie jest leczeniem PALIATYWNYM, przede wszystkim PRZECIWBÓLOWYM, które zmniejsza prawdopodobnie ciśnienie śródtkankowe, miejscową reakcję zapalną kości, częściowo niszczy też komórki nowotworowe. Widoczny efekt radioterapii w postaci zmniejszenia bólu i poprawienia czynności kończyny pojawia się najczęściej W CIĄGU 10-15 DNI od rozpoczęcia radioterapii i UTRZYMUJE PRZEZ ŚREDNIO 2-4 MIESIĄCE (w zakresie 0-19 miesięcy).

Poprawienia jakości życia i czynności kończyny TYCZY 77-91% PACJENTÓW.

Co bardzo ważne, RADIOTERAPIĘ PALIATYWNĄ kości MOŻNA POWTARZAĆ wielokrotnie w razie konieczności.

Ponieważ protokoły radioterapii paliatywnej kości są bardzo mało intensywne, objawy uboczne radioterapii występują bardzo rzadko, u poniżej 10% pacjentów. Radioterapia zwiększa nieco ryzyko złamania patologicznego, jeśli kość jest już bardzo zniszczona.

Radioterapia z podaniem małej liczby bardzo wysokich frakcji promieniowania (stereotaktyczna) może być leczeniem definitywnym, zastępującym do pewnego stopnia zabieg operacyjny, jednak wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamania patologicznego kończyny. Wymaga ponadto bardzo specjalistycznego sprzętu i nie jest w tej chwili możliwa w Europie.

autor: Dariusz Jagielski